دانلود برنامه و بازی اندروید

آغاز کار ایستگاه پایش آنلاین تالاب کانی برازان

 Kanibarzan 01082017

مدیرملی طرح حفاظت از تالاب های ایران با اشاره به راه اندازی دومین ایستگاه پایش شناور و آنلاین تالاب ها در کشور گفت: با آغاز به کار این ایستگاه ها اطلاعات تالاب ها به روز می شود.

ابوالفضل آبشت در بازدید از ایستگاه پایش شناور تالاب کانی برازان افزود: برای اولین بار این ایستگاه در تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری نصب شده و اندازه گیری آنلاین پارامترهای اکوسیستمی این تالاب در حال اجرا است. دومین ایستگاه اندازه گیری نیز در تالاب کانی برازان در استان آذربایجان غربی نصب شده است و در اعماق مختلف پارامترهایی مانند دمای آب، دمای هوا، شوری، تغییرات سطح تراز آب، رطوبت، تشعشات خورشید و اکسیژن محلول در آب را اندازه گیری می کند.

آبشت درباره نحوه کار ایستگاه های پایش آنلاین گفت: ایستگاه پایش آنلاین یک سری اطلاعات کمی و کیفی تالاب را در اختیار قرار می دهد، از سیستم های به روز و مکانیزه است که به صورت وایرلس اطلاعات را ذخیره و در زمان های طولانی در اختیار متقاضی قرار می دهد که می توان با استفاده از این داده ها تغییرات را در تالاب ها مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه این اطلاعات می تواند برای انجام کارهای مطالعاتی، تحقیقاتی و دانشگاهی مورد استفاده قرار گیرد تاکید کرد: همچنین این اطلاعات می تواند به مدیران در تصمیم گیری های مدیریتی که برای حیات تالاب ها بسیار حایز اهمیت است، نگاه ویژه و خوبی بدهد.

کانی برازان 2

وضعیت اکوسیستمی تالاب کانی برازان

تالاب بین‌المللی کانی برازان یکی از تالاب های اقماری دریاچه ارومیه با وسعتی حدود 927 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده است. آب این تالاب از رودخانه مهاباد و چشمه های واقع در روستای قره داغ تامین می شود، رودخانه مهابادچای که از سدی با همین نام جاری می‌ شود پس از سیراب کردن تالاب کانی برازان راه خود را به دریاچه ارومیه ادامه می‌ دهد. تالاب کانی برازان در اطراف شهرستان مهاباد به عنوان نخستین سایت پرنده نگری کشور در اسفند سال 89 به عنوان بیست و چهارمین تالاب کشور در فهرست تالاب های بین المللی ایران در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است. لازم به ذکر است این تالاب در سال 1354 در کنوانسیون رامسر که با هدف حفاظت از تالابهای جهان برگزار شد به ثبت جهانی رسید. جوامع محلی حاشیه این تالاب طی سالهای دور به صورت خود جوش به محافظت از تالاب پرداخته اند ولی با این وجود تراز و کیفیت آب تالاب در حال حاضر کاهش یافته است. با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در این تالاب، تا کنون برنامه های متعددی در جهت حفاظت از این تالاب اجرایی شده که از جمله می توان به راه اندازی و آغاز به کار ایستگاه پایش، برنامه کسب و کار و اجرای طرح پرداخت برای خدمات اکوسیستمی به عنوان مکملی برای اجرای فعالیت های "الگوسازی مشارکت مردم در احیای دریاچه ارومیه از طریق استقرار کشاورزی پایدار" و به صورت پایلوت در تالاب کانی برازان اشاره کرد.

دعوت به همکاری

دعوت به همکاری

بسته ابزاری بکارگیری رویکرد زیست بومی در مدیریت جامع تالابها

بسته ابزاری بکارگیری رویکرد زیست بومی در مدیریت جامع تالابها