دانلود برنامه و بازی اندروید

آغاز فرآیند تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب نوروزلو

نوروزلو 3مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در روند تدوین برنامه مدیریت برای تالاب‌های منتخب کشور از برگزاری کارگاه آغازین تدوین برنامه مدیریت تالاب نوروزلو در استان آذربایجان غربی شهرستان میاندوآب با همکاری اداره کل محیط زیست استان آذربایجان غربی و موسسه محیط زیستی یام یاشیل خبر داد.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران ضمن اشاره به لزوم بکارگیری رویکرد زیست‌بومی در حفاظت و مدیریت تالاب‌های کشور، بیان کرد: این برنامه با مشارکت کلیه ذینفعان شهرستان میاندوآب و استان آذربایجان غربی در دست تدوین بوده و افق روشنی را برای حفاظت و بهره‌برداری پایدار از پتانسیل‌های این تالاب ترسیم می‌نماید.

مهندس آبشت با تاکید بر مشارکت همگان برای مدیریت و حفاظت از تالاب نوروزلو تصریح کرد: اجرای برنامه مدیریت تالاب نوروزلو بر اساس الزامات قانونی و بر اساس عضویت ایران در کنوانسیون‌های بین المللی از جمله کنوانسیون رامسر است.وی افزود: این کارگاه اولین قدم برای تدوین برنامه خواهد بود که با بازدید میدانی از تالاب برای ثبت اطلاعات درباره ارزش ها و تهدیدات تالاب همراه است. ابوالفضل آبشت اظهار داشت: نقش مشارکت جوامع محلی در تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب بسیار حائز اهمیت بوده و با اجرایی شدن این برنامه علاوه بر حمایت جوامع محلی در حفاظت از تالاب، پتانسیل‌های این اکوسیستم برای توسعه پایدار و رونق معیشت جوامع محلی نیز بکار گرفته خواهد شد که این موضوع نویدبخش مشارکت نظام­مند مردم در حفاظت از اکوسیستم‌های آبی کشور است.

هدف از برگزاری این کارگاه دو روزه همراه با بازدید میدانی از تالاب، بررسی ارزش ها و تهدیدات تالاب و تحلیل ذینفعان برای تدوین چشم انداز و هدف نهایی برنامه مدیریت جامع تالاب نوروزلو با مشکارت موثر همه ذینفعان دولتی و تشکل های مردم نهاد زیست محیطی است.

 

وضعیت اکوسیستمی تالاب نوروزلو در شهرستان میاندوآب

منطقه حفاظت شده تالاب نوروزلو در جنوب غربی استان آذربایجان غربی و در 15 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان میاندوآب با مساحت 1150 هکتار در مختصات جغرافیایی 46 درجه و در 16 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 52 دقیقه عرض شمالی قرار دارد. این تالاب محل مناسبی برای زیست و زادآوری انواع حیات وحش ازجمله جوجه آوری پرندگان خشکی و آبزی مانند (حواصیل شب، اردکها، سایر حواصیل ها و ...) و پستاندارانی از جمله (گراز، شغال، سگ آبی و ...) به وجود آورده است. تمام قابلیت ها و پتانسیل های موجود در منطقه، ظرفیت های بلقوه ای را برای اکوتوریسم و گردشگری، تفرج، آموزش و تحقیق به وجود آورده است.

وجود روستاهای متعدد در حاشیه منطقه تالابی، رشد جمعیت و به تناسب آن افزایش بیکاری موجب گردیده تعداد زیادی از جوامع محلی به بهره برداری بی رویه از طبیعت و پتانسیل های موجود در منطقه روی آورده و با ایجاد زمین های کشاورزی و برداشت های غیر مجاز شن و ماسه از کف رودخانه و همچنین شکار و صید غیر مجاز از منابع تالابی باعث تخریب تالاب شده اند. در حال حاضر برنامه مدیریت جامع تالاب نوروزلو با مشارکت ذینفعان در دست تدوین است. علاوه بر این، برنامه پایش اکوسیستم تالاب در حال پیگیری است. تدوین و تصویب این برنامه و اجرای برنامه پایش اکوسیستم تالاب نوروزلو می تواند راهگشای مدیریت زیست بومی و حفاظت از تالاب باشد.


دعوت به همکاری

دعوت به همکاری

بسته ابزاری بکارگیری رویکرد زیست بومی در مدیریت جامع تالابها

بسته ابزاری بکارگیری رویکرد زیست بومی در مدیریت جامع تالابها