دانلود برنامه و بازی اندروید

سند فاز چهارم همکاری در احیای دریاچه ارومیه به امضا رسید

مراسم امضای سند فاز چهارم همکاری مشترک دفتر عمران ملل متحد، دولت ژاپن و سازمان حفاظت محیط زیست تحت عنوان پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی» روز یکشنبه 20 فروردین ماه 1396 در سالن جلسات سازمان حفاظت محیط زیست برگزار گردید.

این مراسم با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، نمایندگان دولت ژاپن، نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیران کل ادارات محیط زیست و رؤسای سازمان جهاد کشاورزی استان های آذربایجان شرقی و غربی در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار گردید.

ابوالفضل آبشت، مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران ضمن ابراز خرسندی از اجرای موفقیت آمیز و نتایج مثبت حاصل شده از اقدامات صورت گرفته در فاز های پیشین این پروژه بیان کرد: ارتقاء مسئولیت پذیری اجتماعی در خصوص موضوع دریاچه ارومیه و احیا آن یکی از اهداف مهم این پروژه بوده و بیش از 10.000 نفر از جوامع محلی و کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه در اجرای پروژه همکاری داشته و خروجی های حاصله در این پروژه در نتیجه همکاری نهاد های مختلف ملی و بین المللی از جمله دولت ژاپن، برنامه عمران ملل متحد، سازمان جهاد کشاورزی، آب منطقه ای، سازمان های مردم نهاد و جوامع محلی در دو استان آذربایجان غربی و شرقی بوده است.

در بخشی از این مراسم، گزارش نتایج و دستاوردهای اجرای فازهای اول، دوم و سوم پروژه در سال 2016 توسط مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران ارائه شد.

معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌ زیست در مراسم امضای فاز چهارم سند همکاری مشترک دفتر عمران ملل متحد، دولت ژاپن و سازمان حفاظت محیط‌زیست در راستای احیای دریاچه ارومیه گفت: دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین دریاچه و یکی از اکوسیستم‌های ارزشمند کشور سال‌های پرتنش و پرتلاشی را پشت سر گذاشته اما هنوز راه درازی را تا احیا در پیش دارد. فرهاد دبیری با اعلام اینکه دریاچه ارومیه هر سه عنوان «پارک ملی»، «ذخیره‌گاه زیست کره» و «تالاب بین‌المللی» دارد، افزود: اقدامات ملی و به دنبال آن مدیریت یکپارچه برای احیای دریاچه ارومیه آغاز شده است. با دستور رئیس‌جمهور در نخستین جلسه هیئت دولت، ستاد احیای دریاچه ارومیه تشکیل شد.

دبیری در پایان با بیان اینکه ویژگی این همکاری، تأکید بر مشارکت جوامع محلی است، گفت: امیدواریم ادامه این همکاری نتایج مثبتی برای این اکوسیستم ارزشمند به دنبال داشته باشد. معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به وضعیت نامناسب بارشی امسال در منطقه ارومیه، گفت: وضعیت رو به بهبود دریاچه ارومیه نشان می‌دهد اقدامات دولت و همکاری‌های بین‌المللی در شرایط رو به بهبود دریاچه ارومیه اثرگذار بوده است.

معصومه ابتکار در مراسم امضای تفاهم نامه فاز چهارم سند همکاری مشترک دفتر عمران ملل متحد، دولت ژاپن و سازمان حفاظت محیط زیست در راستای احیای دریاچه ارومیه، اظهار کرد: دریاچه ارومیه در سال‌های گذشته بر اثر مسائل متعدد مورد بی توجهی قرار گرفته بود، اما با آغاز به کار دولت یازدهم مورد توجه این دولت قرار گرفت. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تدوین برنامه احیای دریاچه ارومیه، اظهار کرد: این برنامه یک کار سنگین علمی نیاز داشت که از طریق مطالعات و تجربیات بین المللی تکیمل شد.

ابتکار ضمن تشکر از عیسی کلانتری دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: طرح بین المللی حفاظت از تالاب‌ها را از دولت هشتم داشتیم و همکاری‌های بین المللی در ارتباط با حفظ تالاب‌ها در این دوره ادامه پیدا کرد، دنبال آن هستیم که همکاری‌ها را در حوزه محیط زیست و حفاظت از تالاب‌ها با سازمان ملل داشته باشیم.

وی با بیان اینکه همکاری بین دولت ایران و دولت ژاپن در ارتباط با احیای دریاچه ارومیه بعد از مذاکره رئیس جمهور و نخست وزیر ژاپن در سال 2013 شکل گرفت، افزود: این همکاری‌ها به لحاظ افزایش مشارکت مردمی و توسعه کشاورزی پایدار اهمیت بسزایی دارد. همچنین وضعیت دریاچه ارومیه که مورد رصد داخلی و رصد بین‌المللی قرار دارد با پیشرفت قابل قبولی ارزیابی می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه وضعیت دریاچه ارومیه رو به بهبود است، ادامه داد: هنوز تا رسیدن به شرایط مطلوب فاصله زیادی داریم با این وجود در این مدت گام‌های مهمی در جهت تغییر روندها برداشته شده است. همچنین دو مرکز پایش و برنامه ریزی و آینده نگری در آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی داریم که با ابلاغ اعتباری که اخیرا صورت گرفته امیدواریم این دو مرکز با قوت کار خود را شروع کند.

ابتکار با بیان اینکه الگوی مشارکتی الگوی بسیار موثر و موفقی است گفت: تلاش‌های کنوانسیون تنوع زیستی و کنوانسیون تغییر اقلیم که روی بحث کشاورزی سازگار با تغییر اقلیم کار می‌کند نشان می‌دهد مشارکت مردم دشوارترین بخش کار در حوزه محیط زیست از جمله در احیای تالاب‌ها است.

ابتکار در ادامه با اشاره به نتایج پروژه همکاری مشترک دفتر عمران ملل متحد، دولت ژاپن و سازمان محیط زیست ایران در راستای احیای دریاچه ارومیه، اظهار کرد: این طرح از طریق آموزش‌ها و آگاهی‌رسانی‌هایی که دارد در کاهش مصرف آب، افزایش بهره وری در کشاورزی و کاهش مصرف سم و کود تاثیر بسزایی داشته است. در اجرای این طرح با وزارت جهاد کشاورزی نیز همکاری داریم. اینها دستاورد مهمی است که برای 90 روستای حوزه دریاچه ارومیه محقق شده است.

وی با اشاره به تاثیر این پروژه در زمینه الگوسازی و اصلاح الگوی کشاورزی در اطراف تالاب‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها اظهار کرد: سعی کردیم نقش بانوان را در این پروژه بین‌المللی لحاظ کنیم که راه اندازی صندوق‌های خرد روستایی و رونق اشتغال و معیشت‌های جایگزین از جمله نتایج مثبت این پروژه است. پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی» بر اساس تعاملات متقابل انجام شده بین دولت ایران و ژاپن جهت همکاری در زمینه های محیط زیستی و همچنین به دلیل شرایط بحرانی دریاچه ارومیه از سال 2014 با همکاری مشترک سازمان ملل متحد، دولت ژاپن و سازمان حفاظت محیط زیست در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با اختصاص بودجه 3 میلیون دلار توسط دولت ژاپن در سال های 2014، 2015 و 2016 اجرا شده است. محورهای کلیدی این پروژه افزایش روحیه مشارکت و نقش پذیری جوامع محلی در فرآیند احیای دریاچه ارومیه و کاهش فشار بر منابع آب واقع در حوضه آبریز می باشند که با بکارگیری برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی اجرا می شوند.

دعوت به همکاری

دعوت به همکاری

بسته ابزاری بکارگیری رویکرد زیست بومی در مدیریت جامع تالابها

بسته ابزاری بکارگیری رویکرد زیست بومی در مدیریت جامع تالابها