دانلود برنامه و بازی اندروید

  • صفحه اصلی
  • اسلایدها
  • مراسم روز جهانی تالاب‌ها در اهواز برگزار شد / محیط بانان نمونه تالابی ایران معرفی شدند/ رونمائی از سامانه ژئوپورتال تالاب های کشور

مراسم روز جهانی تالاب‌ها در اهواز برگزار شد / محیط بانان نمونه تالابی ایران معرفی شدند/ رونمائی از سامانه ژئوپورتال تالاب های کشور

WWD 2017 15مراسم روز جهانی تالاب ها با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، نماینده مقیم سازمان ملل در ایران و سفرای کشورهای استرالیا، آلمان، نروژ، عراق و افغانستان، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ، محمدرضا تابش رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی ، استاندار ، نماینده ولی فقیه در استان و جمعی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری و همچنین مقامات و مسئولان محلی به میزبانی اداره کل محیط زیست خوزستان برگزار شد.

   

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست ، احمدرضا لاهیجان مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در آغاز مراسم روز جهانی تالاب ها که در سالن اجتماعات سازمان آب و برق خوزستان در اهواز برگزار شد، گفت25 درصد تالاب های کشور در خوزستان قرار دارد .
وی افزود: احیا هورالعظیم و آبگیری حدود 70 درصدی این تالاب از موفقیت های دولت یازدهم است.

WWD 2017 16
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان ادامه داد: از وزارتخانه های نیرو، امور خارجه و سازمان حفاظت محیط زبست می خواهیم برای ثبت 130 هزار هکتار از تالاب هورالعظیم در کنوانسیون بین المللی رامسر به ما کمک کنند.
شمسایی مدیرعامل آب منطقه ای خوزستان هم در مراسم روز جهانی تالاب ها که به میزبانی شهر اهواز در حال برگزاری است گفت: طوفان های گرد و غبار باعث شد تا اهمیت تالاب ها در حفظ تعادل اکوسیستم و تعدیل آب و هوایی برای همه آشکار شود.
وی به نقش تالاب ها در کنترل سیلاب ها اشاره کرد و افزود: به رغم بیش از 16 سال خشکسالی، دولت یازدهم تلاش بسیار زیادی برای تامین حق آبه تالاب ها و احیا آن ها انجام داد.
شمسایی ادامه داد: به عنوان متولی آب خوزستان مفتخرم اعلام کنم به رغم خشک شدن تالاب هورالعظیم در دولت قبل، امروز شاهد آبگیری بیش از 70 درصدی تالاب هستیم.
بنا بر این گزارش ، در این مراسم بخشی از پیام دبیرکل کنوانسیون رامسر نیز به مناسبت روز جهانی تالاب ها قرائت شد.
در بخشی از این پیام با اشاره به افزایش بیش از 2 برابری بلایای طبیعی مرتبط با تالاب ها در جهان، آمده است : تالاب ها سریعتر از هر زیست بومی در حال تخریب هستند ، 64 درصد تالاب های جهان در 100 سال اخیر از بین رفته اند و هر ساله 1 درصد تالاب های جهان از بین می رود و 90 درصد حوادث طبیعی جهان ارتباط مستقیم با آب دارد .
آیت الله شاهرودی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری هم در مراسم روز جهانی تالاب ها با بیان اینکه در قرآن، آب 63 مورد مستقیم مورد اشاره قرار گرفته است ، گفت : این نشان دهنده اهمیت و نقش آب در زندگی انسان و وظایف انسان ها به این مایه حیات است.
وی خاطر نشان کرد: آب در قرآن به عنوان رحمت الله معرفی شده است و از این رو دارای حرمت زیادی است.
حجت الاسلام و المسلمین ناصری نژاد نماینده مردم شادگان و رییس مجمع نمایندگان خوزستان در دهمین مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم روز جهانی تالاب ها که به میزبانی اهواز در حال برگزاری است، گفت: جلوی انتقال آب را بگیریم پیش از آنکه این خطر جدی شود.
وی افزود: یکی از گرفتاری های کشور عدم جامع نگری در برنامه ها و طرح های توسعه ای است و به همین دلیل بحران ناشی از ساخت سد گتوند در کشور ایجاد می شود.
این نماینده مجلس ادامه داد: گرد و غبار تنها برای خوزستان نیست و 23 استان کشور و حتی منطقه را درگیر کرده است
و این نتیجه تغییر در روال طبیعی طبیعت است.
همایون یوسفی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم گفت: محیط زیست از مهم ترین مشکلات بشر در قرن 21 است. محیط زیست غرب آسیا، ایران، خوزستان از جمله شکننده ترین محیط زیست های جهان است.
وی افزود: محیط زیست از مهم ترین بحث های پیش رو ایران است که در آینده خطر بحران های محیط زیستی برای ایران کمتر از خطر دشمن خارجی نیست.
این نماینده مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتقال آب حل چالش آب کشور نیست بلکه انتقال چالش و بحران آب از نقطه ای به نقطه دیگر است و نتیجه سیاست و نگاه بخشی نگر در کشور است.
به گفته یوسفی ، چالش تالاب ها در ایران نتیجه عدم مدیریت صحیح آب در کشور است.
وی گفت: هورالعظیم ریه تنفسی خوزستان است، حق آبه تالاب هورالعظیم باید تخصیص داده شود و تالاب هورالعظیم به عنوان اثر ملی و طبیعی در کنوانسیون رامسر به ثبت برسد.
نماینده مردم اهواز در مجلس افزود: پیش نویس طرح 5 ساله ای با اعتبار 600 میلیارد تومان برای کنترل کانون های داخلی گرد و غبار در خوزستان با کمک دستگاه های مرتبط تهیه و به دولت ارایه شده است.
وی گفت: همچنین درخواست داریم سند مدیریت صحیح منابع آب خوزستان با نگاه ملی تهیه شود.
گری لویس نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران نیز در مراسم روز جهانی تالاب ها گفت:  85  تا 90 درصد گرد و غبار ایران از کانون های خارجی است و تنها حدود 10 درصد گرد و غبار ناشی از کانون های داخلی است.
وی افزود: طی 60 سال گذشته بیش از دو، سوم تالاب های جهان از بین رفته است و این بسیار نگران کننده است.
به گفته گری لوییس ، سالانه یک درصد تالاب های جهان به دلایل مختلف همچون تغییر کاربری و استحصال اراضی تالاب ها به طرق مختلف از بین می رود .
نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران ادامه داد: طی 18 ماه گذشته دولت ایران تلاش بسیاری برای طرح موضوع گرد و غبار ایران در سطح جهان با استفاده از تمام فرصت های بین المللی داشته است و امیدوارم سایر کشورهای منطقه به ویژه همسایه های غربی ایران نیز همین جدیت و پیگیری را برای مقابله با گرد و غبار داشته باشند.
وی گفت: بهتر است از سرزنش هم فاصله بگیریم و به دنبال راهکار برای حل چالش های محیط زیستی کشور ایران باشیم، قیمت گذاری آب را در اولویت قرار دهیم و این کالای مهم را از کالایی رایگان و غیر سرمایه ای خارج کنیم و قوانین بازدارنده و جدی در حوزه منابع آب زیرزمینی وضع و اجرا کنیم.
گری لوییس ادامه داد: در حوزه کشاورزی، سیستم های بهینه و نوین آییاری را به کار گیریم. بازچرخانی آب را جدی بگیریم و مشارکت جوامع بومی و محلی را در تصمیم گیری و مدیریت آب رقم بزنیم.
وی تاکید کرد: آگاهی و اطلاع رسانی وسیع در جامعه داشته باشیم و آموزش های محیط زیستی را از کودکی آغاز کنیم.
بنا بر این گزارش، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان هم در مراسم روز جهانی تالاب ها در اهواز اظهار داشت: با هر طرحی که به اکوسیستم های طبیعی، اقلیم و تالاب های استان آسیب بزند، مخالف هستیم.
وی تصریح کرد: باید تصمیم بگیریم نقش تاریخی خود برای جلوگیری از تخریب محیط زیست، گسترش فجایع محیط زیستی و احیا تالاب ها را اجرا کنیم.
استاندار خوزستان افزود: توسعه پایدار و محیط زیست از اولویت های دولت تدبیر و امید است و از این رو انتظار داریم مقابله با پدیده گرد و غبار در اولویت و توجه و برنامه ریزی ویژه دولت قرار گیرد.
به گفته وی ، حفاظت از تالاب ها و احیا آن ضرورت ملی، منطقه ای و بین المللی است.
استاندار خوزستان سد گتوند را نمونه بارز بی توجهی و غفلت از خسارات عدم توجه به محیط زیست و شاخص های توسعه پایدار دانست و اظهار داشت: آینده محیط زیست ایران و جهان در خطر است برای همین عزم جهانی در حوزه حفاظت از محیط زیست ایجاد شده است.
وی ادامه داد: تصویب قطعنامه های بین المللی در موضوع گرد و غبار نشان دهنده دیپلماسی محیط زیستی موفق دولت یازدهم است.
شریعتی ادامه داد: فجایع محیط زیستی از قومیت و ملیت ما نمی پرسند و همه را با هم از بین می برند.
وی سد سازی بی رویه روی دجله، فرات، کارون و کرخه را مهم ترین عامل فاجعه از بین رفتن 70 درصدی تالاب بین النهرین طی چند دهه گذشته دانست و گفت: امروز در صدر بزرگترین فجایع محیط زیستی جهان پس از خشک شدن دریاچه آرال، نابودی و تخریب جنگل های آمازون، از بین رفتن بخش بزرگ تالاب بین النهرین واقع در جنوب ایران و عراق است.
آیت الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان و امام جمعه اهواز نیز در مراسم روز جهانی تالاب ها گفت: احیا هورالعظیم پیروزی ملی است زیرا نشان دهنده توجه به حفظ ذخایر و سرمایه های ملی کشور است.
وی افزود: اطلاعات من در خصوص هور العظیم و هور شادگان، ظرفیت ها و فواید آن ها، سنتی است.
نماینده ولی فقیه در استان خوزستان پیشنهاد کرد مرکز تحقیقاتی مستقل و علمی در خصوص زوایای مختلف هورالعظیم و هور شادگان تحقیق و اطلاعات خود را منتشر کنند تا حرف های منفی غالبا مبالغه آمیز در این خصوص تمام شود و مردم از نگرانی خارج شوند.
این گزارش می افزاید ، محمدرضا تابش رییس فراکسیون محیط زیست در مجلس دهم در مراسم روز جهانی تالاب ها گفت: 58 درصد تالاب های کشور از بین رفته است و خشک شدن تالاب ها منجر به چالش های محیط زیستی بسیاری همچون طوفان های گرد و غبار شده است .
وی افزود: پروژه های ناپایدار توسعه ای در حوزه نفت از جمله عوامل تخریب و خشک شدن تالاب هورالعظیم در سال های گذشته است .
تابش اظهار داشت: تغییر اقلیم، تغییر کاربری اراضی تالابی، آلاینده های مختلف از جمله آلاینده های شیمیایی، طرح های انتقال آب بین حوزه ای، سد سازی ناپایدار از جمله عوامل خشک شدن تالاب ها در ایران است .
وی ادامه داد: طوفان گرد و غبار ، 23 استان کشور را تحت تاثیر قرار داده و در خوزستان منجر به مهاجرت فزاینده، افزایش بیکاری ، فرسایش خاک، تهدید نظام تولید کشاورزی، ایجاد مخاطره برای معیشت جامعه محلی و حاشیه ای تالاب شده است.

WWD 2017 5
 
محیط بانان نمونه تالابی ایران معرفی شدند/ تقدیر از قهرمانان تالاب ها
در همایش روز جهانی تالاب ها در اهواز برای نخستین بار محیطبانان نمونه تالابی کشور معرفی و تقدیر و همچنین طبق روال سالهای گذشته، قهرمانان تالاب ها معرفی شدند.
در همایش روز جهانی تالاب ها که امروز با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست، نماینده سازمان ملل متحد در ایران و سفرای کشورهای افغانستان، آلمان و نروژ، عراق و استرالیا و مسئولان خوزستان و نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، برای نخستین بار محیطبانان نمونه تالابی کشور معرفی شدند.
جواد عباسی مهرآبادی از اداره کل حفاظت محیط زیست قزوین، روح الله عسگری از اداره کل محیط زیست چهار و محال و بختیاری، مجید قزاق از اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان و سرتیپ طرفی از اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان به عنوان محیطبانان نمونه تالابی در سال جاری معرفی شدند.
همچنین قهرمانان تالاب در بخش اجرایی و مدیریتی، حسین علی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران و مدیرکل اسبق حفاظت محیط زیست استان مرکزی و شهرام احمدی فارسانی مدیرکل حفاظت محیط زیست چهار محال و بختیاری به عنوان قهرمان تالاب معرفی شدند و اکبر محمدیان از اداره کل حفاظت محیط زیست شهرستان میاندوآب آذربایجان غربی در این بخش تقدیر شد.
در بخش مشارکت های مردمی نیز خانم سیما طواف زاده مدیرعامل موسسه سبزکاران بالانس قهرمان تالاب معرفی و از فیصل عامری از فعالان عرصه محیط زیست خوزستان نیز تقدیر شد.
همچنین در این همایش به منظور گرامیداشت شهدای آتش نشان فاجعه پلاسکو و تقدیر از زحمات آتش نشانان خوزستان، از مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری اهواز تقدیر شد.
رونمائی از سامانه ژئوپورتال تالاب های کشور باحضور رئیس سازمان محیط زیست
سامانه ژئوپورتال تالاب های کشور با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و تعدادی از فعالان دراین زمینه در گیت بوستان اهواز محل برگزاری همایش روز جهانی تالاب ها رونمایی شد. این سامانه که به منظور معرفی تالاب های کشور طراحی شده و هشت تالاب را تحت پوشش قرار می دهد ، شامگاه پنجشنبه در همایش روز جهانی تالاب ها در اهواز رونمایی شده است.
تجمیع و به روزرسانی داده ها و اطلاعات تالاب های کشور در قالب سامانه جامع تحت وب، نمایش دینامیک و تحلیل تغییرات زمانی و مکانی داده ها، استفاده از تصاویر ماهواره ای در تولید نقشه های کاربردی و استفاده خردمندانه از تالاب ها هدف راه اندازی این سامانه است.
سامانه ژئوپورتال تالاب های کشور، نخستین سامانه اطلاعات مکانی تالاب هاست که اطلاعات آن روی گوگل ارث و گوگل مپ نمایش داده می شود و سطح دسترسی متفاوتی برای کاربران تعریف شده است.
این سامانه در حال حاضر هشت تالاب از استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان، مرکزی و چهارمحال و بختیاری را تحت پوشش قرار می دهد و به صورت پایلوت ابتدا برای تالاب های شادگان و هورالعظیم اجرا می شود.

دعوت به همکاری

دعوت به همکاری

بسته ابزاری بکارگیری رویکرد زیست بومی در مدیریت جامع تالابها

بسته ابزاری بکارگیری رویکرد زیست بومی در مدیریت جامع تالابها