دانلود برنامه و بازی اندروید

آغاز اجرای طرح احیای تالاب میانکاله با حضور ابتکار در مازندران

Miankaleاحیای تالاب بین المللی و ذخیرگاه زیست کره میانکاله در شرق مازندران روز سه شنبه با دستور رئیس جمهور و حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست وارد فاز اجرایی شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران ، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم ، آغاز به کار احیای تالاب میانکاله را اتفاقی مهم دانست و گفت:  تالاب میانکاله یکی از613 ذخیرگاه زیست کره جهانی در ایران است که در سال های گذشته به دلیل خشکسالی و کاهش آبگیری به سمت خشکی می رفت که با برنامه زیست محیطی دولت یازدهم و با کلید تدبیر در مسیر احیا قرار گرفت.
وی با بیان اینکه طرح احیای تالاب میانکاله درقالب برنامه پنج ساله عملیاتی می شود، اظهار داشت: احیای محیط زیست، احیای سلامت و نجات جامعه است که تلاش شده تا نجات شبه جزیره میانکاله که در سال های اخیر با خشکسالی مواجه شده است با قوت دنبال شود.
ابتکار ، لایروبی و مرمت نهرها و کانال ارتباطی آبرسانی به تالاب بین المللی میانکاله و لایروبی خلیج گرگان به عنوان یکی از مهم ترین کانال های آبرسانی به این تالاب را برنامه اول احیای این ذخیرگاه زیست کره در مازندران عنوان کرد.
ابتکار افزود: دولت یازدهم توجه ویژه ای به تالابها داشته و از 200 تالاب درکشور 75 تالاب ملی و بین المللی است و عواملی از قبیل دخل وتصرف ،سیاست های ناپایدار، تغییر اقلیم ، خشکسالی پی درپی وکاهش بارندگی سبب شد تالاب ها در شرایط نامساعد و سخت قرار گیرند.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ازنیمه سال 92 احیای تالاب ها را دردستور کار دولت وسازمان گرفته و اکنون حال دریاچه ارومیه خوب و رو به بهبود است وهمچنین تالاب هورالعظیم که به دلیل اکتشافات نفتی سبب شده بود این تالاب خشک شود و تمام این موانع به سرعت برداشته شد و تالاب هورالعظیم با حق ابه ای ۴/۵ میلیون متر مکعب اب  تا 78 درصد احیای شده است .
ابتکار اظهار داشت:برای احیاء تالاب ها در زیست بوم ها همکاری و مشارکت جوامع محلی (بویژه دامدارن و روستائیان)که خود ذی نفع می باشند وسازمان های مردم نهاد را می طلبد.
وی در رابطه با خشکسالی در میانکاله هم گفت: برای احیای تالاب میانکاله همکاری بین استانی نیاز است و استان گلستان نیز در اجرای این طرح همکاری لازم را انجام دهد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با ساخت وساز غیرمجاز در میانکاله گفت:بخشی از تصرفات در میانکاله با همکاری دادستان مازندران رفع شده واین روند باید ادامه پیدا کند.
ابتکار درمور احیاء پروژه میانکاله توسعه وتجهیز سیستم اطفای حریق،پایش هوشمند منطقه که کمک زیادی به محیط بانان می کندولایروبی کانال و مرمت نهرها وکانال های ارتباطی آب رسانی به تالاب را مهم ترین برنامه دانست.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه محیط بانان نقش کلیدی در احیاء تالاب میانکاله دارند و گفت تلاش زیادی برای رفع مشکلات معیشتی آن ها انجام داده ایم ازجمله تصویب 3000هزار امتیاز و بخش از امتیاز کارشناسی که این روند ادامه خواهد داشت .
وی به بحث آموزش محیط بانان اشاره کرد و گفت: به 1700 نفر محیط بان آموزش مستمر وتخصصی داده ایم که برخی ازاین محیط بانان دوره های آموزش بین المللی دیده اند.
ابتکار اعلام کرد با دستور ریاست جمهوری تلاش برای احیای ذخیره گاه و زیستکره تالاب بین المللی میانکاله را آغاز می کنیم.
بنا بر این گزارش، مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران نیز در این مراسم بابیان اینکه احیاءتالاب میانکاله در برنامه ها بوده گفت: پروژه احیای تالاب میانکاله با هزینه بالغ بر33 میلیارد تومان در طی5 سال با تکنولوژی های نوین و با استفاده از ظرفیت تشکل های مردم نهاد انجام می گیرد.
ابراهیمی کارنامی با بیان اینکه طی مذاکراتی که با دست اندرکاران مربوطه داشته ایم پیشنهاد  سیستم تصفیه خانه و جمع آوری فاضلاب در 5 شهراستان داده شده که مجوز سیستم تصفیه خانه و جمع آوری فاضلاب شهرهای نکا ،بهشهرو گلوگاه گرفته شده است.
وی بابیان اینکه در حوزه زباله و پسماند احداث زباله سوز در شهرهای نوشهرو چالوس در حال انجام است و برای شهرهای بابل و قائمشهر با شرکت های آلمانی به توافق رسیده اند.
این گزارش می افزاید، در پایان ابتکار در جمع محیط بانان حضور یافت و ازدومحیط بان کلانه و ساروخی که چند وقت قبل توسط شکارچیان مورد اصابت گلوله قرار گرفته بودند دلجویی نمود.
گفتنی است، کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی چند سال اخیر ، کاهش میزان آبگیری وعقب نشینی آب دریای خزر از دلایل اصلی خشک شدن تالاب بین المللی میانکاله است. طرح احیای تالاب بین المللی میانکاله در یک برنامه پنج ساله تا سال 1400 تکمیل و این تالاب به طور کامل از خشکی رها می شود. احیای تالاب میانکاله پس از احیای دریاچه ارومیه ، هورالعظیم و هامون در جنوب و شرق کشور است که در دولت تدبیر و امید با محوریت سازمان محیط زیست با اعتبار 330 میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفته است. تالاب بین المللی میانکاله با 68 هزار هکتار مساحت در شرق مازندران و درحوزه استحفاظی شهرستان بهشهر و روستای زاغمرز درحاشیه دریای خزر واقع است.
این تالاب که در منطقه شبه جزیره ای واقع است ، به دلیل برخورداری از تنوع زیستی به خصوص مواد غذایی یکی از کانون های زیستگاهی برای بیش از 320 گونه پرندگان مهاجر و بومی و 180 گونه گیاهی به شمار می رود.
براساس آمارهای رسمی ، سالانه 60 درصد از پرندگان زمستان گذران استان مازندران شامل 850 تا 900 هزار بال پرنده ، به این ذخیرگاه زیست کره جهان سفر می کنند و حدود پنج ماه در این منطقه زمستان گذرانی می کنند .
ذخیرگاه زیست کره به مناطقی گفته می شود که مورد تایید سازمان های بین المللی حفاظت محیط زیست قرار دارند و طرح های مطالعاتی نیز از سوی این سازمان ها برای احیاء انجام می شود.
این مناطق حفاظت شده از طرف یونسکو تحت پوشش دفتر شورای هماهنگی بین‌المللی برنامه انسان و کره مسکون (MAB) قرار دارند. از آغاز اجرای آن (دهه 1960 میلادی) تاکنون 613 ذخیره گاه زیست کره در بیش از 107 کشور جهان به ثبت رسیده است.

دعوت به همکاری

دعوت به همکاری

بسته ابزاری بکارگیری رویکرد زیست بومی در مدیریت جامع تالابها

بسته ابزاری بکارگیری رویکرد زیست بومی در مدیریت جامع تالابها